Menu

2019 yılında pazarlama trendleri

2019 yılında hangi pazarlama trendler var ve sizi nasıl pozitif etkiler. Şirketiniz için en iyi yatırım nedir? Pazarlama konusunda yeni trendlere bir göz atalım.

2019 da dijital pazarlama tekniklerine yönlenmesi tavsiye ediliyor.

Dijital pazarlama gittikçe popüler olduğunu biliyoruz. Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerin bilgisayar önünde ne kadar vakit geçirdiğini tahmin edebiliyorsunuzdur.

Müşterilerinize odaklanarak onların ne istediklerini öğrenebilirsiniz.

Dijital platformu kullanarak onların memnuniyetini ölçebilirsiniz. Bu size bilgi kazandıracaktır. Bu bilgiyi kullanarak onların isteklerini gerçekleştirebilirsiniz. 2019 yılında video ile sosyal medya üzerinden reklam yapılması tavsiye ediliyor. Sosyal medya aletleri kullanarak sadece müşteri çekmiyorsunuz ama onların yorumları sayesinde isinizi doğru yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz. Instagram’ın “satın al” butonundan faydalanabilirsiniz. Böylece her ürün fotoğrafı paylaştığınızda müşteri anında satış yapabilir. Eğer kendi şirketinizin webshop’u yoksa bu sayede online satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal medya fenomeni

Sosyal medya fenomeni bir “influencer” olarak geçiyor yani bir etkileyici unsur. Influencer pazarlama yükselişte olan bir trend çünkü insanlar fikrine önem verdikleri kişilerin önerilerini dikkate alıyorlar. Doğru influencer tüketici ile marka arasında güven köprüsü kuruyor. Mesela bir ‘blog’ veya bir ‘vlog’ sayesinde müşterilerinizin veya potansiyel müşterileriniz neler istediklerini öğrenebilir. Bunu eğlenceli tarzda kendini sevdirerek, böylece sizi ve markanızı da sevdirerek yapabilir. Sosyal medya hesaplarında sizin ürününüzün promosyonunu yapabilir, reklam yaparak başkalarını etkileyebilir. Mesela örneğin moda firmanız var ise, kıyafetlerinizi giyerek videolar yapabilir.

Canlı video

Canlı video trendi gittikçe yükseliyor. Markanız bu konuda geride kalmasın. İnsanlar canlı izledikleri şeylere daha çok ilgi gösteriyor. Kendi gözleriyle gördükleri için ürüne daha çok inanıyor. Hangi sektörde olursanız olun, bu durumdan faydalanmanız gerek. Mesela ürününüz yapılısının canlı videosunu paylaşabilirsiniz.

Chatbot

Chatbot müşteriye destek vermek için yapılmış bir uygulama. Web sitelerinde bulunan canlı sohbet servisi sunuyor. Merak ettiğiniz sorulari sorabiliyorsunuz veya yardıma ihtiyacınız var ise size yardımcı oluyor. Chatbotlar insan gibi size yanıt veriyor, çoğu insan onun bir robot uygulaması olduğunun farkında bile değil. Konuşmaları kısa ve bazen garip olsa da günümüzü kurtarıyorlar.