Menu

Grafik tasarımcı nasıl olunur?

Grafik tasarım nedir?

Grafik Tasarım veya Graphic Design, kısacası görsel iletişim aracı. Günümüzde grafik tasarım geleneksel baskıdan dijital aleme, yani bilgisayara, medya tasarımına kadar uzuyor. Grafik tasarım, eğlence amaçlı kullanılıyor ve animasyon filmlerinin anahtarı. İnsanlar aralarındaki komünikasyonu kolaylaştıran bir araç. Tasarlanan illüstrasyonlarda çocuklarımıza okuduğumuz kitaplar da mevcut. Gazetede güldüğümüz karikatürler de tasarımcıların ürünü. Doğum günü kartının üzerine basılan harfler de tipografinin bir örneği.

Eğer grafik tasarım olmasaydı, birden bu dünyadan silinmiş olsaydı, neler kaybederdik diye düşünün. Yazılan bir gazete olmazdı, dergiler yok olurdu, internet siteleri diye bir şey olmazdı, vb. Grafik tasarım insanlar farkında olmasa da, ruhumuzun bir parçası.

Grafik tasarımcı kimdir?

Üstte yazılanlardan da anlaşılacağı üzere, grafik tasarımcı genel anlamda bir tasarımcıdır. Bir şeyler tasarlayan, üreten ve yaratan kişidir. Grafik tasarımcı olmak istiyorsan, yaratıcı bir kişiliğe sahip olman şart. Renkleri ve şekilleri adeta hissetmen gerek. Yarattığın tasarım insanlarda güzel hisler uyandırmalı. İlgilerini çekmeli. Yeteneğe sahip olmak dışında, pratik de olman gerek. Hem sanatsal, hem de teknik anlamda becerikli olman gerek. Gönlünden geçen bir resmi kağıt üzerine dökmek yetmiyor, bunu bilgisayar yolluyla dijitalleştirmen de gerek. Yarattığın bütün tasarımların baskıya hazır olması gerekiyor. Grafik tasarımcıların, insanlarla bir şeyler paylaşmak için farklı fikirleri görsel olarak şekillendirmeleri gerek.

Grafik tasarımcı nasıl olunur?

Bir tasarıma veya bir markaya hayat verebilmek için bunun eğitimini almak şart. Çeşitli üniversitelerde bu bölümü okuyabilirsiniz ve uzmanlık alanınız yapabilirsiniz. Türkiye’de, üniversitede grafik tasarım bölümleri iki yıllıktır. Yurtdışındaki üniversitelerde grafik tasarım eğitimleri 4 yıl. Yani Türkiye’de tasarımcı olmak daha kolay. Eğer üniversite eğitimi alacak gücüm yok diyorsanız, çeşitli kurslar da var. Kursların süreleri değişiyor. Yaz kampı tarzında kurslar düzenletiliyor, bunlar iki ay sürüyor. Bazı kurslar 4 ay sürüyor, bazıları ise 1 yıl. Hangi şehirde yaşıyorsanız, araştırarak bilgi edinebilirsiniz. Grafik tasarım yapmak yetenek isteyen bir şey. Yaratıcı bir kişiliğe sahip olmanız gerek. Yeni fikirler üretebilmeniz gerek. Sıfırdan, hiç olmayan bir şeyi yaratabilmeniz gerek. İstediğiniz kadar kurslara gidebilirsiniz ama unutmayın o yeteneğe sahip değilseniz, bu meslek size göre değildir.