Menu

Kendin yap baskı projeleri

Reklam ve tanıtım, çeşitli baskılar hayatimizin olmasa olmazları. Her baktığımız yerde basilmiş bir şey görüyoruz. Kullandığımız her ürün, gittiğimiz mağazalar da, kafeler, her yer de basilmiş bir şey görebilirsiniz. Örneğin futbol, futbolcuların üzerlerin de ki formalar her sezon taraftarların sabırsızlıkla beklediği bir şey. Bu sezon nasıl basilmiş bir forma olacak diye çeşitli sohbetler. Futbol maçın da açılan pankartlar, ve diğer şeyler.

Bunun gibi yüzlerce örnek var. Peki bu gündelik hayattaki gördüğümüz ürünler nasıl basılıyor? Mesela bu bahsettiğimiz formalar veya tişörtleri hangi aletler basıyor? Bu tarz baskılar için 2D transfer sistemli makineler gerek. Bunlar ucuz aletler değil. En basit çift tablalı transfer baskı presi bile 7000 TL civarında bir fiyatta. Bu aletler sizin istediğiniz her şeyi tişört üstüne basabiliyorlar. İster yazı olsun, ister bir fotoğraf. Peki kendi kendinize evde özel tişört yapabilirim siniz? Cevabi: evet!

Kendin yap baskı projeleri

Transfer kağıdı üzerine baskı

Gerekli malzemeler: transfer kağıdı, printer, ütü, tişört

Bu proje için transfer kağıdı almanız gerekiyor. Bunu en kolay internetten sipariş edebilirsiniz. İki çeşit kağıt var, biri beyaz/ acık renk tişörtler için diğer koyu renkli tişörtler için. İlk önce bilgisayarda bir resim seçmeniz gerekiyor. Bu resim i ters görüntü olarak yansıtmanız gerek. Yani bir ayna yansıtması gibi. Printer içine transfer kağıdınızı koyduktan sonra, o kağıt üzerine resim ‘in çıktısını almanız gerek. Tişörtünüzün üzerine, transfer kağıdının üzerinde olan resim’i koyup ütülemeniz gerek. Ütüyle iyice bastırarak resim’i tişört e basmış oluyorsunuz. Böylece kendiniz istediğiniz tişörte sahip olabilirsiniz. Eğer bu zor veya pahalı geliyorsa, bir baskı evine gidip isinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tekstil boyası kullanarak

Daha kolay bir proje düşünüyorsanız, baskı olmadan deneyebilirsiniz. Renkler kullanarak kendinize özel tişört tasarlayabilirsiniz. Bunun için sadece tekstil boyasına ve beyaz bir tişörte ihtiyacınız var.

Tişörtünüzü alıp iyice çevirmeniz gerek. Bir ıslak havludan suyu sıkarmış gibi. Elastikli yuvarlayıp tutturun. Sonra arzu ettiğiniz renkleri üzerine damlatın. Bir süre beklettikten sonra soğuk su da yıkayın. Kendinize esi benzeri olmayan bir tişört tasarlamış oldunuz.