Menu

Kişiselleştirme pazarlama stratejileri

Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri ve ürünleri

Kişiselleştirilmiş pazarlama, aslında, müşteriye kendisini özel hissettirmektir. Müşteri kendini değerli hissetsin, hayatı kolaylaşsın… Sık gittiğiniz bir kafede, kafe sahibi size isminizle hitap edip, “Her zamankinden getireyim mi?” diye sorması gibi. Dijital pazarlamada ise, bu biraz zorlaşıyor. İnsanlara dokunmadan, onları tanımadan onlara nasıl ulaşabilirsiniz? Web sitelerinde bu tür opsiyonlar kısıtlı, sınırlı olacak şekilde filtreler var. Doğru tekniklerle müşterinin tercihini ve zevklerini ön planda tutabilirsiniz. Verilere göre bir pazarlama planı hazırlanılabilir. E-ticaret firmaları, müşterinin önceki satın aldığı ürünleri kaydedebilir. Bunun üzerine, bir müşteri ilgili siteyi ziyaret ettiğinde, o müşterinin zevkine göre, geçmişteki satın aldığı ürüne benzer şeyler sunulabilir. E-mail aracılıyla promosyona giren benzer ürünler hakkında müşteriler bilgilendirilebilir. Bir favori butonu yapabilirsiniz. Müşteri hiç bir şey satın almamışsa bile, beğendiği şeyleri kaydedebilir. Bu sayede, müşterinin zevki hakkında veri toplayabilirsiniz.

Booking.com

Bu web sitesinde tatil planlarınızı yapabilirsiniz. Uçak biletleri, oteller, araba kiralama, vb. opsiyonlar var. Booking.com’un özelliği ise, sizin her baktığınız şeyin verisini kaydediyor. Mesela Antalya hakkında araştırma yaptınız. Oteller baktınız. Booking.com’a bir daha ki girdiğinizde, Antalya ile alakalı bütün promosyonları, indirimleri size sunacaktır. Hatta, yeni indirimler oldukça sizi e-mail yoluyla bilgilendirecektir.

Amazon

Bu web sitesi de sizin geçmişte yaptığınız alışveriş verilerinden yola çıkarak size tavsiyelerde bulunabiliyor. Benzer ürünler ve indirimlerle sizi bilgilendiriyor. Belki de, siz farkında olmasanız bile, bilinç altınız yoluyla sizi özel hissettirebilen bir pazarlama stratejisi kullanıyorlardır.

NakedWines.com

Şarap sevenler için bir web sitesi. Hangi şarabı seçmek istediğinizi bilmiyorsanız, daha doğrusu şarabın tadını bilmiyorsanız, size deneme fırsatı sunuyor. Eve gönderilen şarabin tadına baktıktan sonra, şarap hakkında yorumlarınızı paylaşıyorsunuz. Bu tabi biraz daha fazla yatırım isteyen bir strateji.

Kişiselleştirilmiş ürünler

Volkswagen SUV ailesinin yeni üyesi T-Roc arabasını kendi zevkinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Opsiyonları kendiniz seçebilirsiniz, arabanın rengi vb. gibi konularda karar verebilirsiniz. Bu araba, diğer arabalardan farklı olarak, sizin için özelleştirilmiş bir dijital asistan ayarlıyor. Bu asistan sizi tanıyor. Adreslerinizi biliyor, telefon defterinize erişebiliyor, sevdiğiniz müzikleri otomatik seçebiliyor. Müşteriler böyle şeylere sıcak bakıyorlar, çünkü bu tarz şeyler onları özel hissettiriyor.