Menu

Pazarlama ve promosyon ürünlerinde engellileri unutmayın

Engelliler için ürünler

Firmaların, markaların engellilere daha çok ilgi göstermeleri gerek. Pazarlama teknikleri hakkında konuşulunca bazı insanları unutuyoruz. Görme engelli, duyma engelli insanlara nasıl ulaşabiliriz? Onlar da potansiyel müşteri olduklarını unutmayalım. Herkes gibi onlarda her promosyondan, ürünlerden faydalanabilmeliler. Peki engelliler için çaba gösteriliyor mu?

Örneğin Ankara’daki Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu’ndaki öğrencilere taşınabilir kütüphane dağıtıldı. Bu teknolojik cihazın içinde görme engelliler için 250 bin kitap yeri var. Bu tarz cihazlara daha çok ihtiyacımız var.

Reklam ve pazarlama sektörünün medya tanıtımlarına baktığımızda, tüketici olarak engelli insanlar kendilerinin dışlandığı düşüncesine kapılmaktadırlar. Uluslararası firmalar, sosyal projeleri çok daha fazla önemseyerek engelli insanlarda ilgi oluşturmayı başarmışlardır.

Engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik pazarlama teknikleri çoğalması lazım. İnternet üzerinde ürün tanıtımları engellilere göre de ayarlanması lazım. Engelliler de herkes gibi tüm insanlığa ait olduklarını gösteren pazarlama stratejileri gerek. Özel dizayn edilmiş uygulamalar, platformlar yardımcı olabilir.

LC WAIKIKI

“İyi giyinmek herkesin hakkı” mottosuyla LC Waikiki görme engelliler için bir mobil uygulama icat etti. LCW Sence adli uygulama mağazadaki satılan ürünler hakkında bilgi veriyor. Satılan ürün barkodunu kamera yardımıyla okuyan bu uygulama, ürünün rengi, bedeni, deseni, yıkama talimatları ve fiyat bilgilerini söylüyor. Aynı zamanda barkodu okunan ürünler için daha sonra kombin yapma ve yıkama gibi ayırt edici kolaylık sağlıyor. Böylece hem engellilerin hayatlarını kolaylaştırmış oldular hem de daha çok müşteri kazanmış oldular. Engelliler için güzel ve etkileyici pazarlama stratejisi.

Görme engelliler için mobil uygulamalar

“Be My Eyes” adli mobil uygulama, görme engellileri onların gözü olmaya gönüllü insanlarla canlı yayın bağlantısı sağlıyor. Bir tane daha uygulama “BlindSquare”, bir GPS uygulaması. Bu uygulama çevreyi tanımlıyor ve görme engelli olan kullanıcı bulunduğu yerleri duyuruyor. Yakınlardaki popüler kafeleri veya en yakın hastaneleri bulmak için de kullanılabiliyor. Bu tarz uygulamaları kendi firmanıza göre de yaptırabilirsiniz. Mesela gıda sektöründe kullanışlı olabilir.

Yemek, meyve, sebze alışverişi kolaylaştırılabilir. Ürünüz hakkında promosyonlar yapabilirsiniz. Engellileri pazarlama stratejileriniz de unutmayın. Onlarında en güzel şeylerden faydalanmaya hakları var.