Menu

Sosyal sorumluluk projeleri nasıl bir pazarlama aracı olabilir?

Sosyal sorumluluk projeleri-Pazarlama tekniği

Bugünün tüketicileri (özellikle yeni nesil) hangi markaları destekledikleri ve satın aldıkları konusunda daha bilinçli. Müşteriler sadece reklama maruz kalmasınlar. Tüketicilerinizin aynı zamanda markanızla etkileşime girmesi gerekiyor. Sosyal sorumluluk projelerinin bir çok avantajı var.

Şirketler, tüketicilerin “sorumlu” olmadıkları bilinen şirketlerden “sorumlu” ürünler satın almakla ilgilenmediklerini kabul ediyorlar. Sadece bir pazarlama tekniği değil ama farkındalık yaratıyorsunuz. Pazarlamadaki sosyal sorumluluk, satın alımlarında olumlu bir fark yaratmak isteyen müşterilerin ilgisini çekmeye odaklanmayı içerir. Birçok şirket, pazarlama stratejilerinde sosyal olarak sorumlu unsurları, bir topluluğa yararlı hizmetler ve ürünler aracılığıyla yardımcı olmak için bir araç olarak benimsemiştir.Bugünün güçlenen müşteriler, sadece şirket sorumsuzluğunu reddetmekle kalmıyor, aynı zamanda proaktif olarak kendi inançlarını ve değerlerini teşvik eden markaları arıyor

Mesela ürün satıyorsanız, her o üründen iki tane alınırsa bir yardım kurumuna 1TL bağışlayabilirsiniz. Böyle bir kampanyayla sadece müşteri çekmiyorsunuz ama ayni zamanda yardıma muhtaç insanlara yardım etmiş oluyorsunuz. Sosyal sorumluluk projeleri halka yeni yollarla ulaşmak için bir mekanizma görevi görür, insanları konuşma, paylaşma ve nihayetinde daha fazla tüketmeye yollar açar.Bu da müşterinin gözünde değer kazanacaktır. Bunun tarzından farklı projeler var bundan bir kaç tane sizinle paylaşmak istiyorum.

Kiz kardeşim projesi

Coca-Cola Türkiye, TOBB, İTÜ ve Habitat Derneği işbirliğiyle yürütülen Kız Kardeşim Projesi çok ilgi çekti. Proje kapsamında kadınlara girişimcilik, finans ve teknoloji odaklı eğitimler veriliyor. Kadınlara destek vererek onların ürettiği ürünlerin pazara erişiminin kolaylaştırılması çalışmalar yapılıyor.

Geri dönüşümlü paketleme/ambalaj

Geri dönüşümlü paketleme, toplumsal sorunların ve sorunların bilincini yayan, tanıtan sosyal sorumluluk pazarlama stratejilerinin bir örneğidir. Doğayı koruma isteğinizi belirtirseniz müşterilerinizde değer kazanırsınız. Siz bir şirket olarak yardım ediyorsunuz ve ayni zamanda insanları da yardıma teşvik ediyorsunuz.

Bu tarz projelere yatırım gerekiyor, çünkü kazancınızdan yardıma muhtaçlara bağışlıyorsunuz ama ileri geleceğe doğru bunun sayesinde kazanabilirsiniz. Şirketinizin imajını yükseltmiş oluyorsunuz ve bu size daha çok kazanç sağlayacaktır. İnsanlar sizin adınızı duyduklarında size saygıyla bakarlar ve bu da şirketinizi de pozitif etkiler.