Menu

Yerli Üretim Logosu

Yerli Üretim Logosu Nedir?

”Yerli Üretim” logosu, Türkiye Ticaret Bakanlığının sunmuş olduğu yeni anlaşma ile birlikte, Türkiye de üretilen ürünlerin etiketleri, tarifeleri ve fiyatları üzerinde kullanılması zorunlu olan logodur. Bu logonun amacı Türkiye de üretilen ürünlerin ön plana çıkarılmasını sağlamak. Ön plana çıkarılan ürünler sayesinde Türk ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayıp pozitif etki yaratacaktır. Belirli ürünlerin etiket, fiyat ve tarife listelerinde kullanılması 3 Ekim 2018 tarihinde zorunlu hale getirilmiştir.

Yerli Üretim Logosu Hangi Ürünleri Kapsayacak?

“Yerli üretim” logosu, bazı marketlerde göze çarpmaya başlarken, bir detay ise dikkat çekti; Coca Cola, ithal muz, Hollanda peyniri ve Cappy gibi ürünlerde de yer alan “Yerli üretim” logosu tartışma yarattı. Logonun, ithal ürünlerde de bulunması sosyal medyada gündem olurken, bu durum insanların kafasını karıştırdı. Peki bu nasıl olabilir? Yurt dışı markası nasıl ”Yerli Üretim” logosunu taşıyabilir?

Yerli Üretim Logosu hangi ürünleri kapsayacak ve nasıl kullanılacak sorusuna cevap:

Üretimi Türkiye’de yapılan tüm ürünler Yerli Üretim logosunu kullanmak zorunda. Aslında üretimi Türkiye de yapılan ancak, üretim teknolojisini ve ürünün patentini elinde bulunduran firma, ucuz işçi ülkesi olarak kullandığı bir ülkede nasıl oluyor da bu ürünlere yerli üretim etiketi basılabiliyor enteresan. Yerli üretim tabi ki de ülkemiz için çok önemli ancak, bir ürüne yerli üretim denilebilmesi için tamamen yerli üretim teknolojisi ile üretilmiş, yerli malı yurdum malı olmalıdır. Örneğin yerli uçak yapımı düşünülüyorsa, motorundan tutunda yazılımına kadar yerli ise ve bu uçağı üretebilen üretim araçlarını da biz yapıyorsak, işte şimdi yerli olduk demektir. Yerli üretimin artırılması için dijital dönüşüm çağı ve yazılımın üzerine düşersek, işte o zaman geleceği çok daha hızlı yakalayabiliriz.

Yerli Üretim Logosunun Kullanımı Nasıl?

Türkiye’de üretilen ürünlerin logo basımında dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Verilen kriterlere uyulması gerek. Firmalar kendi kafalarına göre istedikleri gibi bu logoyu etiketlere bastıramazlar. O uyulması gereken bazı kuralar ise şunlardır:

  • Ürünlerin etiketlerin de logo, görünebilir şekilde olmalı. Müşterilerin gözlerine çarpması gerek.
  • Logonun orijinal şeklini kullanılması gerek. Renklerde farklıklar yapılamaz.
  • Logonun boyutunu kimse değiştiremez. Verilen boyutların uygulanması gerek.